Muhiddin-i Arabiye Göre; Evkatlar…/ (Yedi Gök – Güneş Saatleri)

 
 

saturn_planet_large1.Zühal (Satürn) Vakti (evkatı) saati: 7. gök yıldızı veya uydusudur. Görevli-yönetiminde olduğu-müekkel günü Cumartesi günüdür, gecesi ise salıyı çarşambaya bağlayan gecedir. Celalidir… Müminler için Nuru siyaha yakın yeşil, lacivert, küfür ehli için siyahtır. Makamı illiyyindir. Dostları utarit ve merihdir. Düşmanları Zühre ve Şemsdir. Burcu Oğlak ve Kova burçlarıdır. Allah’ın güzel adlarından Ya Fettah, Ya Rezzak adlarına intisabı vardır. Sayısı 797 rakamıdır. Allah katında melaikesi Kesyafil’ dir.

jupiter-terazi-burcunda2.Müşteri (Jüpiter) Vakti(evkatı)saati: 6. gök katı yıldızı-gezegeni-planeti- kevkebidir. Günü Perşembe günüdür. Gecesi ise pazarı pazartesiye bağlayan gecedir. Cemalidir. Nuru sarı, makamı adalettir. Dostları şems ve kamerdir. Düşmanları ise Zühre ve utarittir. Çıkış burcu Yay burcudur. Vekil melaikesi İsrafil’ dir. İlahi güzel adlardan intisabı olan adlar da Ya Kebir, Ya Müteal’ dir.

mars3.Merih (Mars): vakti (evkatı)saati:5. gök katının yıldızı-gezegeni-kevkebidır. Günü Salı günüdür. Gecesi cumayı cumartesiye bağlayan gecedir. Celalidir. Nuru kırmızıdır. Makamı siyanettir. Dostları Zuhal ve zühredir. Düşmanları ise kamer ve utarittir. Burçları da Koç ve Akrep’tir. Allah’ın güzel adlarından Ya Malik, Ya Kuddüs adlarını taşır. Romalıların savaş tanrısı dedikleri evkattır. Bu uydunun Allah katında vekil melaikesi Azrail’ dir.

gunes_10704.Güneş vakti-(evkatı) : 4. gök katınım yıldızı- dünya gezegeni-kevkebidir. Müekkel günü Pazar günüdür. Müekkel gecesi çarşambayı perşembeye bağlayan gecedir. Cemalidir. Nuru turuncu, makamı müveddettir (dostluk). Dostları müşteri ve utarittir. Düşmanları ise Zuhal ve kamerdir. Burcu Aslan’dır. Madeni Altın madenidir. Vekili Melaikelerden Rukyail’ e, ilahi güzel adlardan (yani Esmaül-Hüsna’dan) Ya Hay ve Ya Kayyum’ a intisabı vardır.

venusmar5.Zühre (Venüs) vakti (evkatı) saati; 3. gök katının yıldızı-gezegeni-kevkebi-uydusudur. müekkel günü ise Cuma’dır. Gecesi ise pazartesiyi salıya bağlayan gecedir. Kemalidir. Makamı Hahmud (ham makamıdır) dur. Dostları kamer ve merihtir. Düşmanları müşteri ve Zuhaldir. Nuru zümrüt yeşilidir. Maden yönünden Bakır madenine intisap eder. Burçlar yönünden Öküz ve Terazi burçlarına intisap eder. İlahi adlardan Ya Kâfi, Ya Gani adlarına intisabı vardır.

merkurun-ozellikleri-nelerdir6.Utarid (Merkür) vakti-evkatı-saati: 2. gök katının yıldızı-gezegeni-kevkebi-uydusudur. Celalidir. Nuru mavidir. Makamı berzahtır. Dostları Zuhal ve şemstir. Düşmanları ise merih ve müşteridir. Vekil melaikesi de Mikail’ dir. Burçlardan İkizler ile Başak burcuna, günlerden Çarşamba gününe intisabı vardır. Gecesi ise cumartesiyi pazara bağlayan gecedir. Allah’ın güzel adlarından da Ya Ali, Ya Azim’ e intisabı vardır.

7.Kamer (ay-hilal) vakti (evkatı) saati: 1. gök katının yıldızı-uydusudur. Müekkel günü Pazartesi günüdür. Müekkelay-hilalgecesi ise perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Cemalidir. Nuru süt beyazıdır. Makamı şeriattır. Dostları Zühre ve müşteridir. Düşmanları ise merih ve şemstir. Ay ile ilgili burç Yengeç burcudur. Vekil melaikesi de Allah’ın selamı üzerine olsun Cebrail’ dir.

Muhiddin-i Arabî burçlar ve yönetici gezegenleri hakkında ise şunları söylüyor:

burclar
CEDİ (Koç burcu): Merih’in evi, Güneş’in şerefidir.
ÖKÜZ (Boğa burcu): Zühre’nin evi, Ay’ın şerefidir.
CEVZA (ikizler burcu): Utarit’in evi, aynı zamanda şerefidir. (Merkür’e yücelme vermiş) SARATAN (Yengeç burcu): Ay’ın evi, Müşteri’nin şerefidir.
ESED (Aslan burcu): Güneş’in evi, Merih’in şerefidir. (Mars’a yücelme vermiş)
SÜNBÜLE (Başak burcu): Utarit’in evi ve şerefidir.
MİZAN (Terazi burcu): Zühre’nin evi, Zühal’in şerefidir.
AKREB (Akrep burcu): Merih’in evi, Zühal’in şerefidir. (Satürn’e yücelme vermiş)
KAVİS (Yay burcu): Müşteri’nin evi, kuyruğun (G. Ay düğümü) şerefidir.
HAMEL (Oğlak burcu): Zühal’in evi, Merih’in şerefidir.
DELU (Kova burcu): Zühal’in evi, Zühre’nin şerefidir. (Venüs’e yücelme vermiş)
HUT (Balık burcu): Müşteri’nin evi, Zühre’nin şerefidir.

Muhyiddin-i Arabî, gezegenlerin devirleri hakkında ise şunları söylüyor:

Allah-ü Teala Hazretleri bu âlemde olan mülkü, Arş’ı, Kürsi’yi, Levh’i ve Kalem’i, Cennet’i ve Tuba ağacını yarattıktan sonra gökleri de yedi kat yarattı. Ay’ı, Güneş’i, yıldızları yarattı.
Her göğe bir yıldızı padişah koydu ve bunların seyirleri her birinin tabiatlarına göredir.
En yukarı göğün padişahı Zühal (Satürn), altıncı göğün padişahı Müşteri (Jüpiter), beşinci göğün padişahı Merih (Mars), dördüncü göğün padişahı Güneş, üçüncü göğün padişahı Zühre (Venüs), ikinci göğün padişahı Utarit (Merkür), birinci göğün padişahı Ay’dır.

Şimdi bu yıldızların hükmünü bildirelim:

Mesela Zühal ki, yedinci göğün padişahıdır. Bin yıl onun hükmü vardır. Adem Aleyhisselam Zühal devrinde geldi. Bin yıl ömür sürdü. Âdem’in kadr-u kıymeti ona göre idi. Kuvveti ve şecaati dahi ona göre idi. Zühal burçta iki buçuk yıl durur. Ve o zamanın insanı bin yıl yaşardı. Ve insanın boyu postu ve kuvveti zamanına göredir.
Vaktaki (ne vakit ki) Zühal devrini tamamladı, padişahlık Müşteri’ye geldi. Onun dahi seyrine göre ömür ve kudreti takdir olundu. Nuh Nebi (A.S.) devrinde sekiz yüz yıl ömür sürdü. Onun için ömrüne ve kuvvetine göre olup, asan üzerine olurlardı. Ömür ve kudret dahi biraz takdir olmuştur. İlk devir ki Zühal’dir. O devrin evvelinde Âdem Nebi yere indi.
Ondan Müşteri’ye, ondan Merih’e, ondan Güneş’e, Zühre’ye, Utarit’e ve Ay’a gelince son devirdir.yildizlar
O devirde Muhammed (S.A.V.) Hazretleri geldi.
Onun için ahır zaman peygamberi dediler. Bundan sonra ne zaman vardır ne de peygamber vardır. Şimdiki zamanımız Ay devridir. Gayet süratli geçer. Ömrün nihayeti Ay’ın süratine göredir. Ömürle beraber boy post dahi ona göre olur. Ay burçta iki buçuk gün durur. Ay devrinde doğanların ömrü yüz nihayet en çok yüz yirmidir. Zira ulemanın kavli (sözü) de buna göredir.
Muhyiddin-i Arabî, bölgeleri gezegenlerle bağdaştırıyor: Çin, Horasan ve Semerkand Müşteri yıldızına, Hindistan Rahle yıldızına, Kudüs ve Herakin Merih yıldızına, Türkistan, Kıbçan, Tataristan ve Musul Güneş’e, Arabistan ve Rumeli Zühre yıldızına, Anadolu, Rusya, İngiltere Utarit yıldızına, Fransa Magrib’ e kadar Ay’a mensuptur.

eldekisifa.com

 

Buraya yazamadığımız daha birçok rahatsızlık konusunda telefonla karşılıklı diyalogla bilgi alabilirsiniz...

0 507 818 11 11

Bize Ulaşın

Bize sorularınızı sormaktan çekinmeyin!

Gönderildi! Mesajınız başarılı bir şekilde gönderilmiştir.
Hata oluştu! Mesaj gönderilme sırasında bir hata oluştu!

Adres Bilgileri

  • Adres: ADNAN MENDERES BLV. H.ALTINİŞ. İŞ MRK. KAT:3 NO:21. (markAntalya karşısı) ANTALYA
  • Telefon: +90 507 818 11 11
  • E-Posta: eldekisifa@gmail.com

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi - Cuma - 9:00- 18:00
  • Cumartesi - 09:00-18:00
  • Pazar - 11:00-22:00

Eldeki Şifa Mehmet Hoca

Telefonlarımız yoğunluktan dolayı meşgul olabilir. Tekrar denemenizi yada form üzerinden bize ulaşmanızı rica ederiz.